Cuban trumpet player Julio Padron. Photo: Caridad

HAVANA TIMES, Dec 15 — The 27th Jazz Plaza festival opens Thursday night in the capital with a host of Cuban and visiting performers.

The four days of concerts (Dec. 15-18) takes place in ten different venues (including one in Varadero) and also includes a program of workshops and conferences.

The opening night gala at Havana’s Mella Theater includes performances by the Cuban Symphonic Orchestra, Digna Guerra and the Entrevoces vocal group, Arthur O’Farrill (USA) and Gonzalo Rubalcaba.

Here is the updated Jazz Plaza program facilitated by the festival organizers on Wednesday:

THURSDAY, DECEMBER 15

Teatro Mella, 8:30 p.m. (Opening gala)

Cuba’s National Symphonic Orchestra conducted by Enrique Pérez Mesa (Cuba)

Digna Guerra and the Entrevoces vocal group (Cuba)

Arthur O’Farrill (USA)

Gonzalo Rubalcalba (Cuba)

Casa de Cultura de Plaza, 9:00 p.m.

Kash Killion (USA)

Alexis Bosch and Proyecto de Jazz Cubano (Cuba)

Hermanos Nori (Japan)

Klimax (Cuba)

Teatro Astral, 7:00 p.m.

William Roblejo Trio (Cuba)

Mezcla (Cuba)

NG la Banda con José Luis Cortés y su Camerata de Flautas (Cuba)

Jardines del Mella, 6:00 p.m.

Emir Sana Cruz / M Alfonso (Cuba)

Casa del Alba Cultural

9:30 a.m. – 4:00 p.m. International Colloquium

7:00 p.m. Laberinto del Caos (Mexico)

Museo Nacional de Bellas Artes, 7:00 p.m.

Bobby Carcassés (Cuba)

Café Teatro Bertolt Brecht, 11:00 p.m.

Alejandro Falcon y Luna Manzanares (Cuba)

Hotel Nacional (Salon Vedado), 11:00 p.m.

Emilio Morales / Habana Sax (Cuba)

Hotel Meliá Cohiba (Casa del Habano), 11:00 p.m.

Michel Herrera (Cuba)

FRIDAY, DECEMBER 16

Teatro Mella, 8:30 p.m.

Ernán Lopez-Nussa (Proyecto Sacrilegios) (Cuba)

Bobby Cardcassés (Cuba)

Berklee Faculty Jazz (USA)

Roberto Fonseca y Temperamento (Cuba)

Casa de Cultura de Plaza, 9:00 p.m.

Triple Ace Trio (Austria)

Julio Padrón (Cuba)

Omar Puente (England)

Oscar Valdes y Diákara (Cuba)

Teatro Astral, 7:00 p.m.

Naad Braahnan (India)

Yasek Manzano (Proyecto de Jazz Collections) (Cuba)

Jardines del Mella, 6:00 p.m.

Grupo Cause

Casa del Alba Cultural

9:30 a.m. – 4:00 p.m. International Colloquium

7:00 p.m. Hermanos Nori (Japan)

Café Teatro Bertolt Brecht, 11:00 p.m.

Mateuz Kolakowsky (Poland)

Sexto Sentido (Cuba)

Hotel Nacional (Salon Vedado), 11:00 p.m.

Grupo Cause

Hotel Meliá Cohiba (Casa del Habano), 11:00 p.m.

Alejandro Meruño (Cuba)

Plaza America Varadero, 10:00 p.m.

César López y Habana Ensemble (Cuba)

SATURDAY, DECEMBER 17

Teatro Mella

5:00 p.m. Gonzalo Rubalcaba (Cuba)

8:30 p.m. Harold Lopez Nussa (Cuba)

Amadeo Roldan Conservatory String Quartet

Will Calhoun (USA)

Aldo López Gavilán and the Havana Chamber Orchestra (Cuba)

Casa de Cultura de Plaza, 9:00 p.m.

Jesús Fuentes y Sto. Tomás Conections (Cuba)

Laberinto del Caos (México)

Naad Braahnan (India)

Havana D’Primera (Cuba)

Teatro Astral, 7:00 p.m.

Mateuz Kolakowsky (Poland)

César López and Habana Ensemble (Cuba)

Berklee Faculty Jazz (USA)

Ruy Lopez Nussa y la Academia, guest Everton Pablo Paul (Cuba)

Jardines del Mella, 6:00 p.m.

Alejandro Meroño (Cuba)

Casa del Alba Cultural

9:30 a.m. – 4:00 p.m. International Colloquium

7:00 p.m. Kash Killion (USA)

Laberinto del Caos (Mexico)

Museo Nacional de Bellas Artes, 7:00 p.m.

William Roblejo Trio (Cuba)

Melvis Santa (Cuba)

Café Teatro Bertolt Brecht, 11:00 p.m.

Omar Puente (England)

Miguel Nuñez Trio (Cuba)

Hotel Nacional (Salon Vedado), 11:00 p.m

Ernesto Camilo Vega (Cuba)

Hotel Meliá Cohiba (Casa del Habano), 11:00 p.m.

Jorge Reyes (Cuba)

Plaza America Varadero, 10:00 p.m.

Roberto Fonseca and Temperamento (Cuba)

SUNDAY, DECEMBER 18

Teatro Mella, 8:30 p.m. (Closing gala)

Jazz Band conducted by Joaquin Betancourt with a special participation of Frank Fernandez and Tenor Lírico (Cuba)

Yury Hernández Gómez (Cuba)

Casa de Cultura de Plaza, 9:00 p.m.

Berklee Faulty Jazz (USA)

Bobby Carcassés (Cuba)

Teatro Astral, 7:00 p.m.

Triple Ace Trio (Austria)

Rolando Luna (Cuba)

Will Calhoun (USA)

Mateuz Kolkowsky (Poland)

Emilo Morales (Cuba)

Jardines del Mella, 6:00 p.m.

Gala Mayor (Cuba)

Café Teatro Bertolt Brecht, 11:00 p.m.

Aldo Lopez Gavilán (Cuba)

Hotel Nacional (Salon Vedado), 11:00 p.m.

Yasek Manzano (Cuba)

Hotel Meliá Cohiba (Casa del Habano), 11:00 p.m.

Julio Padrón (Cuba)

Miguel Angel de Armas Capote (Cuba)

Plaza America Varadero, 10:00 p.m.

Alejandro Falcón y Luna Manzanares (Cuba)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *